Týden u Jossyho Reynvoeta

18.04.2019

Jossy Reynvoet je dlouholetým studentem Benta Branderupa (zakladatelem Academic Art of Riding), se svojí ženou Pascale žije v Belgii, kde vede jezdeckou akademii -Bitless Art of Riding (bezudidlové jezdecké umění). 

Se založením Bitlless Art of Riding se pojí pěkný příběh. Tak jako každému z nás příjde do života kůň, který něco v nás změní, i Jossymu přišel osudový kůň. Hřebec, který byl považován za nejezditelného a velice nebezpečného. Jossy s hřebcem rozmlouval, požádal hřebce o svolení se na něm projet a na oplátku mu Jossy slíbil, že už nikdy žádnému koni nedá do huby udidlo. A jak příběh dopadl už určitě prozrazovat nemusím. 

Mohu jen potvrdit, že na žádném koni (ani v sedlovně) jsem v průběhu týdne u Jossyho žádné udidlo neviděla. Kdo by se chtěl setkat s Jossym má možnost na některé z klinik v Česku pořádané Magdou Peric. Jossyho smysl pro humor a lehkost s jakou hodiny vede vás určitě nadchnou. A teď něco málo k týdennímu výcvikovému pobytu.

Můj tréninkový týden

Den 1:

Do rukou jsem dostala Jossyho koně Deseada -kůň, který jej přivedl k akademickému ježdění. Jossy s ním absolvoval nejeden test akademického ježdění. Deseado je tedy opravdu PAN profesor. Mým hlavním tématem tohoto týdne je lonžování a práce z pozice vedle koně. 

První lekci jsem se s Deseadem seznamovala. Pracovali jsme v kroku na lonži. Jossy dbá na pozici a řeč těla, takže první lekci jsme strávili opravováním mých ramen, držení tušírky a celkového postoje. Na konci lekce už Deseado reagoval jen na řeč těla. Přechody do klusu, cvalu i zpět byly plynulé a pohodové. Jakožto kůň s vysokým vzděláním reagoval Deseado opravdu precizně a na nejjemnější signály.

V průběhu týdne bylo možné pozorovat Jossyho další lekce s jeho studenty i Jossyho samotného při práci. Pro mě nejzajímavější bylo vidět přípravu Jossyho studentky na splnění grounwork testu. Což občas způsobovalo nemalé deprese.

Den 2:

Tento den byl ve znamení opakování-práce s pozicí těla. K tomu jsme postupně přidali dovnitř plec, dovnitř záď, ohýbání v kroku, v klusu i cvalu. Jossy také vysvětlil, jak pracovat s mladým a nezkušeným koněm. Vysvětloval základní elementy lonžování a postup při přípravě syrového koně. 

Probírali jsme také důležitost dávat pomůcky ve správný moment (př. Pokud žádám o stelling (v kroku) je vhodné to dělat v moment, kdy kůň přirozeně pohybuje hlavou do středu jízdárny-kývavý pohyb hlavy v kroku. Pro klus pak platí, žádat o stelling, když se vnější zadní noha zvedá, tedy v moment, kdy vnitřní zadní došlapuje více pod tělo a to se tak potřebuje ohnout a vytvořit místo pro zadní nohu).

Den 3:

Tentokrát práce s klusákem Guliverem. Práce zase s úplně jiným koněm, který vyžaduje jiné věci. Guliver měl za sebou závodní karierů klusáka, takže práce na cvalu a na klusu byla výzva. Klusáci při klusu nohy roztahují do šířky, proto jsme pomocí sérií cviků dovnitř záď a dovnitř plec pracovali na narovnání a správném postoji.


Den 4:

Opět práce s klusákem Guliverem. Tentokrát jsme se s Jossym zaměřili více na stranové pohyby na kruhu i na stěně. Dovnitř plec, dovnitř záď na stěně i na kruhu, half pass. V průběhu dne probíhalo několik dalších lekcí, kde Jossy vysvětloval základy piaffy.


Den 5:

Poslední den byl asi nejlepší trénink a pro mě nejzajímavější. Pracovala jsem opět s Deseadem. Tentokrát jsme dělali cvalovou práci a druhou polovinu jsme se věnovali práci a přípravě school haltu. Jossy vysvětloval na co si dávat při učení school haltu pozor, jak začít a jak jo postupem času vylepšovat. Také několikrát nezapomněl upozornit na to, že je to velice dlouhý proces učení a může trvat až několik let. Do hlavy jsem dostala mnoho a mnoho informací a tréninky u Jossyho můžu jen doporučit. 


Lucie Kolářová: Učím lidi, jak s koňmi pracovat s citem a respektem, jak je trénovat pozitivním přístupem a jak o ně pečovat tak, aby mezi nimi vzniklo opravdové a pevné pouto. Spolupráce s koněm není o síle, ale o porozumění, důvěře a vzájemném naslouchání. Můj příběh najdete zde.