Tréninkové nástroje ve výcviku koní

16.05.2021

Na první pohled se vybavení používané při výcviku koní může zdát jako neocenitelný pomocník, ve skutečnosti však často působí více škody než užitku – a to jak po fyzické, tak po psychické stránce. To, co je běžně dostupné a doporučované, nemusí být nutně správné. Pomocné otěže, udidla, různé druhy uždění, nánosníky a podbradní řemínky mohou koně vystavovat stresu, způsobovat bolest a zanechat hluboké následky – nejen na těle, ale i v důvěře k člověku.

Pomocné otěže: Opravdu pomáhají?

Pomocné otěže, jako jsou vyvazovací otěže, gogue, chambon, martingal nebo průvlečky se často používají pro dosažení určitého držení hlavy a krku koně. Jejich hlavním cílem je donutit koně ke správnému postavení, avšak jejich dlouhodobé používání vede k řadě problémů. Kůň se nenaučí správnému pohybu, ale pouze se přizpůsobí mechanickému omezení. To může vést k napětí v celém těle, omezenému pohybu lopatek a ztrátě přirozené pružnosti těla. Neexistuje nic, co by se kůň nemohl naučit bez těchto pomůcek a vybavení. 

Jezdec a trenér, který je dostatečně zkušený a citlivý pro potřeby koně, je vůbec nepotřebuje. Skutečné jezdecké umění nespočívá v používání donucovacích prostředků, ale v porozumění, trpělivosti a správné komunikaci s koněm. 


Chcete svého koně naučit pracovat správně a s respektem k jeho tělu? Pak je první krok jasný – najít dobrého trenéra. A teď si možná říkáte: Ale koho? Ano, není to snadné. Teď už ale víte dle jakých kritérií máte vybírat. Existují skvělí trenéři, kteří rozumí anatomii a biomechanice koně a pracují s ním citlivě a ohleduplně. 


Udidla

Udidlo je považováno za standardní součást jezdecké výbavy, avšak jeho nevhodná volba či použití může koni způsobovat značnou bolest. Některá ostrá udidla, například páková nebo dvakrát lomená, mohou vyvíjet enormní tlak na citlivé části koně, což vede k podráždění dásní, tvorbě ran v koutcích huby nebo i k vážnějším poraněním. Příliš tvrdá ruka jezdce v kombinaci s ostrým udidlem způsobuje koni stres, ztuhlost a neochotu k práci.

Mnozí jezdci si neuvědomují, že i běžná stihlová udidla mohou koni ubližovat, pokud nejsou správně nasazena nebo jsou používána s hrubým zacházením. Alternativou mohou být bezudidlové uzdečky, které umožňují koni lépe komunikovat s jezdcem bez zbytečné bolesti.



Nánosníky

Nánosník má pomoci stabilizovat uzdečku. Bohužel mnoho jezdců ho utahuje tak pevně, že koni brání ve správném dýchání, polykání či uvolnění čelistí. Příliš utažený nánosník může vést k bolestivým otlakům, omezení krevního oběhu a dokonce i k neurologickým problémům v oblasti hlavy. Kůň, který nemůže přirozeně reagovat, často vykazuje známky stresu, jako je třepání hlavou, kousání do udidla nebo odmítání spolupráce.




Lucie KolářováUčím lidi, jak s koňmi pracovat s citem a respektem, jak je trénovat pozitivním přístupem a jak o ně pečovat tak, aby mezi nimi vzniklo opravdové a pevné pouto. Spolupráce s koněm není o síle, ale o porozumění, důvěře a vzájemném naslouchání. Můj příběh najdete zde.