Vnímání vlastního těla

20.09.2021

Chceme-li být skutečně dobrými jezdci pro své koně, nestačí se soustředit jen na techniku jízdy. Musíme se naučit vnímat vlastní tělo, jeho napětí, rovnováhu i jemné pohyby. Bez tohoto uvědomění nemůžeme očekávat, že se kůň bude pohybovat uvolněně a harmonicky.

Skvělým pomocníkem na této cestě mohou být metody jako jóga a další tělesné disciplíny. Tyto aktivity nás učí citlivě pracovat s vlastním tělem, vnímat napětí a stres, uvědomit si je, uvolnit a nechat odejít. Pokud sami nejsme schopni najít rovnováhu, relaxovat a správně držet své tělo, proč bychom to měli vyžadovat od koně?


Napětí v těle je skrytý nepřítel komunikace


Při ježdění s udidlem přenášíme otěží informace na jazyk koně, což znamená, že každé napětí v našich rukou se okamžitě přenese i na něj. Pokud se naučíme vnímat toto napětí a vědomě ho uvolnit, můžeme vytvořit skutečný, měkký kontakt mezi jezdcem a koněm. Teprve tehdy může kůň přežvýknout, uvolnit se a začít s námi opravdu spolupracovat.


Uvolnění je základ lehkosti a elegance


Když je kůň uvolněný, dokáže se pohybovat v rovnováze, s lehkostí a přirozenou pružností. Přežvýknutí je signálem uvolnění, a právě v uvolnění kůň dosáhne vrcholných prvků jezdectví – piaffy, cvalové piruety, pasáže.

Skutečná elegance a lehkost nevychází z tlaku, ale z uvolnění. Pokud jezdec dokáže své tělo vědomě ovládat, uvolnit napětí a pracovat v harmonii s koněm, potom jeho kůň nebude jen vykonávat pohyby – bude tančit.



Lucie Kolářová: Učím lidi, jak s koňmi pracovat s citem a respektem, jak je trénovat pozitivním přístupem a jak o ně pečovat tak, aby mezi nimi vzniklo opravdové a pevné pouto. Spolupráce s koněm není o síle, ale o porozumění, důvěře a vzájemném naslouchání. Můj příběh najdete zde.