Klinika 4DimensionDressage s Tessou Roos a Dr. Karin Leibbrandt

17.03.2019

Projekt 4DimensionDressage založila dr. Karin Leibbrandt, která v něm představuje nové přístupy k tréninku koní s důrazem na anatomii, fyziologii a biomechaniku. Karin se specializuje na rehabilitaci (nejen) sportovních koní, pomáhá jezdcům lépe pochopit fungování koňského těla a vede je k tomu, aby trénovali své koně tak, aby si udrželi jak psychické, tak fyzické zdraví a rovnováhu. Tessa je lektorkou 4DimensionDressage a zaměřuje se především na správnou pozici, sed a balanc jezdce. 

O čem byla klinika?



Den 1: Funkční sed jezdce

První den byl věnován sedu jezdce. Tessa nás seznámila s cvičením Feldenkrais, které pomáhá lépe vnímat vlastní tělo a pochopit, jak může nesprávný sed negativně ovlivnit hřbet koně. Po několika praktických cvičeních ve dvojicích nás vedla k tomu, jak správně používat pánev, lépe cítit své tělo a uvědomit si vlastní střed.

Během dne jsme absolvovali odborné přednášky Karin o biomechanice ježdění. Vysvětlila nám nejčastější problémy a výzvy v tréninku sportovních koní, upozornila na časté chyby jezdců a zdůraznila význam správného zapojení koně. Mluvilo se o vertikální rovnováze, aktivním zapojení zádě a posílení tělesného jádra koně. Karin také vysvětlovala, proč je důležité, aby kůň chodil dopředu a dolů a jak to ovlivňuje jeho držení těla, muskulaturu a celkovou stavbu.

Velkým tématem byl problém moderních hypermobilních sportovních koní a dopad nesprávného tréninku na jejich zdraví. Jako veterinářka se s námi Karin podělila o své zkušenosti se zdravotními problémy, které mohou vzniknout v důsledku špatně vedeného tréninku, včetně potíží v pánevní oblasti, kissing spine, hunter's bump, kulhání, problémového chování či nerovnoměrného osvalení. Zajímavou kapitolou byly také fascie – jejich význam a rostoucí zájem o ně ve veterinární medicíně a vědě.



Den 2: Pasování sedel pro koně i jezdce

Druhý den byl věnován sedlům – nejen pro jezdce, ale i pro koně. Tessa vysvětlila rozdíly mezi jednotlivými typy sedel a zdůraznila, proč jsou kostrová sedla nejvhodnější. Upozornila také na to, jak špatně padnoucí sedlo nutí jezdce ke špatnému držení těla – naklánění pánve, prohýbání zad či nevyváženému sedu. Dobře padnoucí sedlo by mělo koně podporovat v jeho biomechanice pohybu.

Důležité je nejen pasování sedla na stojícího koně, ale i jeho otestování v pohybu. Kůň se správně zapojeným, pružným a vyklenutým hřbetem potřebuje jiný typ sedla než kůň, který má záda ztuhlá či prohnutá.

Tessa nám také vysvětlila rozdíl mezi drezurními a skokovými sedly. Moderní drezurní sedla jsou často tvarovaná jako banán, což vyhovuje koním, kteří mají prohnutá záda. Pokud však kůň správně zapojuje hřbet a vyklenutím zvedá kohoutek, potřebuje sedlo s rovnější kostrou. V moderním sportu jsou často koně ježdění v tzv. low and deep (zarolovaném) postavení, což vede k prohnutým, ztuhlým zádům a ochabnutí tělesného jádra. Pokud chceme koně trénovat správně – se zapojenou zádí, vyklenutým hřbetem a zvednutým kohoutkem, musíme pro ně najít odpovídající sedlo.



Den 3: Trénink s Tessou a Karin

Poslední den byl věnován praktickému tréninku pod vedením Tessy a Karin. Tessa pomáhala jezdcům napravit sed, zatímco Karin pracovala s koňmi na nalezení vertikální rovnováhy. Na jízdárně se vystřídali koně různých plemen, věku i povah, což umožnilo skvělé srovnání přístupů k tréninku.

Poděkování organizátorům

Kliniku pořádala Hanka Drahošová, zakladatelka webu Konečesky, a patří jí velký dík za organizaci této skvělé akce s úžasnými lektorkami. Doufám, že se Karin i Tessa do Čech v budoucnu vrátí!


Lucie Kolářová: Učím lidi, jak s koňmi pracovat s citem a respektem, jak je trénovat pozitivním přístupem a jak o ně pečovat tak, aby mezi nimi vzniklo opravdové a pevné pouto. Spolupráce s koněm není o síle, ale o porozumění, důvěře a vzájemném naslouchání. Můj příběh najdete zde.